Na jakie premiery muzyczne czekamy w 2023 roku?

Nowe albumy 2023

Rok 2023 przynosi wiele nowości muzycznych, które nie mogą umknąć uwadze miłośników różnych gatunków. Joni Mitchell, The Smashing Pumpkins, Metallica, Lana Del Rey, Macklemore i Gorillaz to tylko niektórzy z artystów, którzy planują wydanie nowych albumów.

Joni Mitchell, legenda kanadyjskiego folk rocka, w 2023 roku wypuści winylowe wydanie swojego albumu "Clouds" z 1969 roku, który wciąż zachwyca subtelną ekspresją, folkową wrażliwością i zmysłowymi lirycznymi opowieściami.

The Smashing Pumpkins, po latach przerwy, prezentują rockową operę "Atum", która jest kontynuacją płyt "Mellon Collie and the Infinite Sadness" oraz "Machina/The Machines of God". Ostatnia część projektu zostanie wydana na płycie CD 21 kwietnia.

Metallica, jeden z najbardziej znanych zespołów metalowych, w kwietniu 2023 roku wyda album "72 Seasons", który jest ich pierwszym pełnowymiarowym wydawnictwem od 2016 roku. Album jest konceptualny i opowiada o pierwszych 18 latach życia każdego człowieka.

Lana Del Rey również pracuje nad swoim kolejnym albumem "Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd", który zostanie wydany 10 marca. Na płycie znajdzie się 16 nowych utworów, a wśród artystów, z którymi Del Rey się współpracuje, znajdują się m.in. Father John Misty, Tommy Genesis, Jon Batiste i Bleachers.

Macklemore po 18 latach od wydania swojego debiutanckiego albumu "The Language of My World" prezentuje "Ben" - album, który jest owiany tajemnicą, ale na którym znajdą się 15 utworów z gościnnymi wykonaniami Tones And I, NLE Choppa i Windser.

2023 będzie dobrym rokiem dla fanów Gorillaz. Zespół przygotowuje się do wydania nowego albumu zatytułowanego „Cracker Island”. Damon Albarn i spółka zdradzili, że album będzie inspirowany muzyką karaibską oraz brazylijską i będzie zawierał kolaboracje z takimi artystami jak Bad Bunny, Jorja Smith, czy Burna Boy.

Oprócz tego, Gorillaz planują również wydanie nowego filmu animowanego, który ma być kontynuacją ich poprzedniego projektu "Song Machine". Film ma zawierać wiele niespodzianek, a głosu postaciom użyczą m.in. Robert Pattinson i Dua Lipa.

Ellie Goulding nie musi nikomu niczego udowadniać, mając na swoim koncie 23 miliardy streamów na całym świecie, 18 milionów sprzedanych albumów i 50 milionów obserwatorów w mediach społecznościowych. Jej najnowszy album, "Higher Than Heaven", ukazał się 3 lutego. Wokalistka chciała na nim opowiedzieć o miłości, nasyconej pasją, będącej uczuciem obezwładniającym i uzależniającym. Przedsmak materiału w postaci singla "Easy Lover" zapowiedział kierunek, w którym zmierza obecnie artystka. Wersja standardowa płyty zawiera 11 kawałków, a edycja deluxe aż 5 dodatkowych utworów.

Jeśli jesteś fanem muzyki country, to nie możesz przegapić premiery szóstego albumu ikony tego gatunku Shanii Twain. Autorka niezapomnianych hitów, takich jak "That Don't Impress Me Much" czy "Man! I Feel Like A Woman", wraca do fanów z 12 nowymi kawałkami.

W Polsce mamy swoją Królową dramatu, ale za zachodnią granicą tytuł króla zdecydowanie należy do Adama Lamberta. Jego album High Drama, który ujrzy światło dzienne 24 lutego, będzie pełen mocno przebojowych kawałków.
Artysta podjął się reinterpretacji ulubionych hitów, w tym "Holding Out For A Hero" Bonnie Tyler, "West Coast" Lany Del Rey i "Getting Older" Billie Eilish, która otrzyma glamrockową wersję.

Budka Suflera zaprezentuje 13 nowych kawałków. Mimo, że od śmierci lidera zespołu Romualda Lipko minęły już ponad 2 lata, muzycy kultywują jego pamięć poprzez artystyczną ekspresję. W porozumieniu z żoną i synem zmarłego artysty przygotowali drugą selekcję premierowych kompozycji po "10 latach samotności". Trójka śpiewających artystów, Irena Michalska, Jacek Kawalec i Robert Żarczyński, stanęła za mikrofonami. Premiera odbyła się 10 lutego.

Reedycje kultowych albumów

Oprócz nowych płyt, w 2023 roku na rynek trafią również reedycje kultowych albumów. Wśród nich znajdą się m.in. "Purple Rain" Prince'a, "Hounds of Love" Kate Bush oraz "The Dark Side of the Moon" Pink Floyd. Wiele z tych wydań będzie zawierało dodatkowe nagrania, wersje koncertowe oraz wcześniej niepublikowane utwory.