Recenzja albumu Taco Hemingwaya - Umowa o dzieło: Ostry tekst i nowoczesne brzmienie w niebanalnym wydaniu

Taco Hemingway - Umowa o dzieło - recenzja albumu

Umowa o dzieło to trzeci minialbum polskiego rapera Taco Hemingwaya, który ukazał się 27 czerwca 2015 roku nakładem własnym. Album został wyprodukowany w całości przez Rumaka z wyjątkiem piosenki „+4822” produkcji Borucci. Nagrania zostały udostępnione bezpłatnie w formie digital download na oficjalnej stronie internetowej rapera.

Album Umowa o dzieło zyskał uznanie krytyków muzycznych i odniósł sukces komercyjny, debiutując na drugim miejscu ogólnopolskiej listy sprzedaży OLiS. W 2017 roku album został nagrodzony statusem złotej płyty za sprzedanie ponad 15 tys. egzemplarzy, a do 2019 roku sprzedał się w ponad 30 tys. egzemplarzach.

Promocja i recenzja utworów

W ramach promocji wydawnictwa, Hemingway wyruszył w trasę koncertową Następna stacja Tour, obejmującą największe miasta Polski. Na albumie Umowa o dzieło znajduje się osiem utworów, które recenzenci chwalili za błyskotliwe teksty i dobrze dobrane produkcje muzyczne.

Pierwszy utwór, "Od Zera", wprowadza w nastrój i tematykę płyty oraz opowiada o życiu muzyka po wydaniu poprzedniej płyty.

Kolejny utwór na płycie, "A mówiłem Ci", opowiada o relacjach damsko-męskich i pojawia się w nim bohater poprzedniej płyty, Piotr. Rafał Samborski zauważył, że utwór powinien znaleźć się na poprzedniej płycie, ale dodaje, że pomimo wtórności, wciąga do słuchania.

Trzecia piosenka pt. "Następna Stacja", opowiada o przejażdżce metrem warszawskim i opisuje w nim mijane stacje. Piotr Szwed stwierdził, że podkład muzyczny przypomina stylistycznie muzykę Pro8l3mu. Natomiast Michał Szuma zauważył, że historia opowiedziana w utworze może budzić kontrowersje, tworząc pogardliwy obraz miasta.

Kolejnym utworem jest singlowe "6 zer", w którym raper opisuje życie młodzieży w Warszawie. Rafał Samborski stwierdził, że utwór brzmi świeżo i posiada wersy zapadające w pamięci. Krytyk Piotr Szwed chwalił tekst utworu, uważając go za powierzchowny i pozbawiony wartości artystycznych.

Piąty utwór na płycie, "Nie wiesz nic o mnie", to utwór o relacjach międzyludzkich, a konkretnie o sytuacji, gdy jedna osoba nie potrafi zrozumieć drugiej. Rafał Samborski docenił tekst i podkład muzyczny, nazywając go jednym z najlepszych na płycie.

Kolejna piosenka, "Zostań", to utwór o związkach międzyludzkich, który zdaniem Michała Szumy posiada ciekawy klimat i przypomina styl znanego z poprzednich płyt Hemingwaya.

Siódmy utwór, "Prawo do kłamstwa", to utwór o niespełnionej miłości i decyzjach, które podejmuje człowiek w takiej sytuacji. Piotr Szwed skrytykował tekst, uważając go za banalny i przewidywalny.

Ostatni utwór na płycie, "Umowa o dzieło", opowiada o życiu muzyka i jego pracy. Rafał Samborski nazwał ten utwór podsumowaniem całej płyty i uznał go za bardzo udany.

Podsumowując, album Umowa o dzieło Hemingwaya spotkał się z różnymi ocenami recenzentów, ale z pewnością wyróżniają się na nim ciekawe teksty oraz dobrze dobrane produkcje muzyczne.

Posłuchaj